Flags

Choć potocznie wielu z nas używa terminów „edytor” i „procesor” wymiennie – tak naprawdę nie oznacza to dokładnie tego samego. Edytory służą w zasadzie tylko do wprowadzania tekstu – choć oczywiście bywają mniej lub bardzie rozwinięte – podczas gdy procesory pozwalają na nadawanie mu formatowania, czyli szaty typograficznej, uwzględniającej cechy takie jak krój pisma, szerokość łamów, regulacja interlinii, a także dobór kolorów liter lub podświetlenia, łączenie tekstu z grafiką etc. Procesory z zasady mają wbudowany licznik liter i znaków , choć często jest on dość głęboko ukryty; wiele edytorów go nie ma. Jeszcze inną kwestią jest liczenie znaków w systemach mobilnych; zarówno użytkownicy Androida jak i systemów Apple iOS oraz iPadOS muszą korzystać w tym celu z zewnętrznych kalkulatorów liter, takich jak https://ile.liter.pl. Należy zaznaczyć interesujący nas tekst, skopiować go i wkleić w okno kalkulatora otwartego w przeglądarce.

Edytory

Microsoft WordPad

– prosty notatnik, zawarty w prawie wszystkich wersjach Microsoft Windows, począwszy od Windows 95; następca Windows Write. Liczba znaków, wyrazów, wierszy, akapitów, lub stron w dokumencie uwidoczniona jest na pasku stanu. Aby sprawdzić statystykę wyrazów części dokumentu, trzeba zaznaczyć interesujące nas wyrazy – na pasku stanu zostanie pokazana liczba wyrazów dla tego zaznaczenia i dla całego dokumentu.

Notatnik (Notepad)

– prosty edytor tekstu dołączany do systemu Microsoft Windows od czasu wersji 1.0 wydanej w 1985. Pliki w nim tworzone są domyślnie zapisywane z rozszerzeniem *.txt. Notepad nie pozwala na formatowanie tekstu, ani na obliczenie znajdujących się w nim znaków. W tym celu najwygodniej skopiować test i skorzystać z narzędzia liczenia znaków ile.liter.pl.

Notepad++

– bezpłatny, otwartoźródłowy edytor tekstu przeznaczony dla systemów operacyjnych z rodziny Microsoft Windows. Edytor, którego autorem jest Don Ho, oparty na projekcie Scintilla i rozpowszechniany na licencji GNU GPL. https://notepad-plus-plus.org Do liczenia liter i znaków w tym programie przydaje się zewnętrzny kalkulator liter https://ile.liter.pl

Notepad2

– kolejny darmowy edytor opracowany dla systemu Microsoft Windows, udostępniony na licencji BSD. Autorem programu jest Florian Barmer, który chciał stworzyć edytor mały, szybki i użyteczny. https://www.flos-freeware.ch/notepad2.html. Notepad2 posada także polską wersję opracowaną przez Krzysztofa Knapika: https://knapsu.eu/notepad2_pl/. Żeby poznać liczbę liter, najlepiej przekleić tekst do kalkulatora liter na specjalnej stronie https://ile.liter.pl.

Calligra Words

– notatnik proponowany w ramach darmowego zestawu aplikacji biurowych Calligra Suite, stwrzonego w ramach projektu KDE, założonego w 1996 roku przez Matthiasa Ettricha https://calligra.org/words/. Prosty i lekki, w nowszych wersja pozwala już na policzenie znaków, acz prościej zrobić to poprzez zewnętrzny kalkulator liter https://ile.liter.pl.

Procesory

Liczba dostępnych

– darmowych i płatnych, a także działających online – procesorów tekstu dobija do połowy setki. Najpopularniejsze to Microsoft Word, będący częścią pakietu MS Office i programy o nazwie „Writer” należące do pakietów Apache OpenOffice i LibreOffice. Apple posiada własny procesor tekstu o nazwie Pages.

Microsoft Word

– to część najpopularniejszego pakietu komercyjnego Microsoft 365 (d. Office 365). Jego pierwsze wydanie kazało się w roku 1983, ale prawdziwą popularność zyskała dopiero wersja dla komputerów Macintosh wydana w roku 1985. Dziś Microsoft Word jest swoistym dyktatorem wśród procesorów: podstawowy format tworzonych przez niego plików stał się standardem de facto, który muszą obsługiwać konkurujące produkty. Statystyka tekstu wyświetla się w na pasku stanu lewym dolnym rogu programu – ale obejmuje ona tylko liczbę stron i słów. Jeśli chcemy poznać liczbę znaków, klikamy prawym przyciskiem myszy w ten obszar i z rozwijającego się menu wybieramy polecenie „Znaki”. Alternatywnie, możemy wybrać zakładkę „Recenzja”, a następnie kliknąć „Statystyka wyrazów” – i otrzymamy okienko dialogowe z liczbą stron, wyrazów, znaków bez spacji, znaków ze spacjami, akapitów i wierszy.

ms office 1 ms office 2

Apache OpenOffice Writer

– procesor należący do pakietu otwartoźródłowego oprogramowania biurowego. To produkt wywodzący się z pakietu StarOffice niemieckiej firmy Star Division Inc., który został zakupiony przez Sun Microsystems, które z kolei zostały przejęte przez Oracle. W 2011 r. Oracle przekazała kod źródłowy pakietu biurowego OpenOffice.org i wszystkie inne materiały dotyczące pakietu do dyspozycji Apache Software Foundation. Od tej pory rozwijany jest pod nazwą Apache OpenOffice. Żeby policzyć znaki w tekście pisanym w Apache OpenOffice Writer, z menu „Narzędzia” wybieramy opcję „Licznik słów” i na ekranie ukazuje się osobne okienko z pożądaną przez nas informacją.

open office 1 open office 2

LibreOffice Writer

– nowoczesny darmowy procesor, należący do pakietu opracowanego przez The Document Foundation, który w 2010 roku odłączył się do OpenOffice. Jeśli chcemy cały czas mieć pogląd objętości napisanego tekstu, z menu „Widok” wybieramy „Pasek stanu” – co uruchamia na dole strony pasek zawierający szereg informacji, w tym licznik słów i znaków. Po kliknięciu w tę część paska otwiera się okno dialogowe z informacją o liczbie słów, znaków ze spacjami i znaków bez spacji. Alternatywnie możemy je otworzyć, klikając w „Narzędzia” i „Licznik słów”.

libre office 1 libre office 2

WordPerfect

– komercyjny procesor tekstu stworzony przez firmę WordPerfect Corporation w 1982 roku, przez kolejną dekadę był czołowym narzędziem biurowym i akademickim. Do dziś używany jest przez niebagatelną grupę najwierniejszych zwolenników, szacowaną na kilkadziesiąt milionów osób. Aby policzyć litery i znaki w WordPerfect, w głównym menu oprogramowania należy skorzystać z zakładki „Narzędzia”, a następnie „Licznik słów”. Po jego uruchomieniu informacja pokazuje się w osobnym oknie dialogowym.

Pages

– procesor należący do pakietu biurowego iWork, stworzonego przez Apple dla systemów OS X oraz iOS, dostępny dla innych platform za pośrednictwem iCloud. Pierwsza wersja ukazała się w roku 2005. Żeby poznać liczbę znaków w edytorze Pages, trzeba kliknąć w pierwszą ikonkę na pasku narzędzi, a następnie wybrać polecenie „Pokaż liczbę znaków”. Liczba ta pojawi się następnie na dole strony. Aby wyświetlić dodatkowe statystyki, należy kliknąć w strzałki po prawej stronie licznika na dole strony, a następnie wybrać pożądaną opcję: znaki ze spacjami lub bez spacji, łączną liczbę wyrazów, akapitów lub stron.

Dokumenty Google (Google Docs)

– edytor dokumentów online, pozwalający na wspólną pracę z innymi członkami zespołu w czasie rzeczywistym, dodawanie komentarzy, sugestii i rozdzielanie zadań. Dokumenty Google mają licznik wyrazów domyślnie umieszczony lewym dolnym rogu strony. (W przypadku braku uruchomiamy go poleceniem „Wyświetl liczbę słów podczas wpisywania” w menu „Narzędzia” >> „Liczba Słów”.) Po kliknięciu pola „Liczba słów” w lewym dolnym rogu strony wyświetla się okienko z informacją o liczbie stron, słów, znaków, i znaków bez spacji.

google docs 1 google docs 2

UWAGA: każdy edytor czy procesor tekstu liczy litery, znaki, czcionki, spacje, czy znaki interpunkcyjce w trochę inny sposób. Niezawodnym licznikiem liter oraz znaków, niezależnie od systemu operacyjnego Windows, Apple, Android czy Linux, kalkulator znaków ile.liter.pl zawsze podaje te same wyniki. Lepiej więc z reguły używać ile.liter.pl aby unikać jakichkolwiek nieporozumień.